کمک انسان‌دوستانه روسیه به پناهندگان افغان در ایران

کمک انسان‌دوستانه روسیه به پناهندگان افغان در ایران

از حدود یک میلیون پناهنده در ایران، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در میان آسیب‌پذیرترین قشر پناهندگان اقلام بهداشتی توزیع می‌کند تا برخی نیازهای اولیه آنها تامین گردد.

© نام عکاس: محمد دریادل
زیر نظر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و در راستای تعهد کمیساریا به زنان پناهنده با حمایت سخاوتمندانه فدراسیون روسیه در مرکز بهداشتی در دشت زحمت‌کشان در استان کرمان بسته‌های مخصوص زنان بین زنان پناهنده توزیع شد.

در سال 2014 کمیساریا با همراهی اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی و دیکر شرکایش هر سه ماه یک بار محصولات بهداشتی اولیه مانند صابون، شامپو، حوله، خمیردندان و پودر لباس‌شویی توزیع کرده تا به حدود 100,000 پناهنده آسیب‌پذیر کمک کند و از طرفی بین  40,000 پناهنده زن در سن باروری اقلام مخصوص بانوان توزیع کرده است. این اقلام در مناطق شهری 15 استان و در 15 مهمان‌شهر توزیع می‌شوند. توزیع نوارهای بهداشتی بطور ویژه در رفع نیازهای اولیه زنان و دختران پناهنده تاثیرگذار بوده و کرامت و عزت نفس آنها را حفظ می‌کند که همسو با تعهد کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به ارائه این اقلام به تمام زنان و دختران پناهنده‌ای که تحت حمایت هستند، می‌باشد.

توزیع اقلام بهداشتی و محصولات مخصوص بانوان به پناهندگانی که در غیر این صورت از عهده هزینه تهیه آنها برنمی‌آمدند تا حدودی با سخاوتمندی دولت فدراسیون روسیه ممکن شد که مبلغ یکصد هزار دلار بمنظور رفع نیازهای اولیه پناهندگان در ایران کمک کرد. لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران گفت: «فدراسیون روسیه طبق سنت از کمیساریای سازمان ملل در امور پناهندگان حمایت می‌کند. به نظر ما فعالیت‌های این سازمان به شدت در نجات جان آدم‌ها و حفظ ثبات و امنیت در بسیاری از مناطق جهان، به ویژه در زمان‌های بحران‌های بزرگ انسانی مهم است و ما از تلاش‌های بشردوستانه مقامات ایرانی در میزبانی از پناهندگان افغان بسیار سپاسگزاریم.»

جمهوری اسلامی ایران در سه دهه گذشته میزبان یکی از بزرگترین جمعیت‌های پناهنده در دنیا بوده است. احمد، پناهنده افغانی که به همراه همسر و سه دختر خود در مهمانشهر بنی‌نجار در استان خوزستان ایران زندگی می‌کند، می‌گوید: «من و همسرم خیلی از بابت دریافت این بسته‌های بهداشتی خانوادگی ممنون هستیم و مطمئن هستم بسیاری از خانواده‌های دیگر هم همین حس را دارند. این بسته‌ها به ما کمک می‌کنند بهتر از قرزندانمان مراقب نمائیم و نتیجتا بتوانیم به ایجاد محیطی پاکیزه‌تر برای آنها که بتوانند در آن بازی و رشد کنند، کمک کنیم.»

سیوانکا داناپالا، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران گفت: «علاوه بر ارتقاء وضعیت سلامت، این اقلام کمک می‌کنند تا پناهندگان کار کنند و فرزندان آنها به مدرسه بروند.» کمک مالی روسیه بخشی از ارائه خدمات ضروری تحت برنامه راه‌حل‌های راهبردی برای پناهندگان افغان است، که یک استراتژی چندساله برای حمایت از بازگشت داوطلبانه، ادغام مجدد پایدار و مساعدت به کشورهای میزبان می‌باشد. آقای داناپالا گفت: «ما بسیار از تعهد انسان‌دوستانه فدراسیون روسیه و مردم روسیه در حمایت و محافظت از پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران سپاسگزار هستیم.»