آوارگی اجباری به بالاترین حد خود رسیده است: 1 نفر از هر 113 نفر

آوارگی اجباری به بالاترین حد خود رسیده است: 1 نفر از هر 113 نفر

ژنو– تیر1395- بر طبق گزارش منتشر شده توسط آژانس پناهندگان سازمان ملل (کمیساریا)، جنگ و آزار و اذیت باعث افزایش شدید آوارگی اجباری جهانی در سال 2015 گردید، این بالاترین میزان ثبت شده در طول تاریخ نمایانگر درد و رنج عظیم انسانی است.

در "روند جهانی" ، گزارش سالانه کمیساریا که بر اساس اطلاعات به دست آمده از دولت ها،  شرکا از جمله مرکز نظارت بر آوارگی داخلی و گزارش های خود کمیساریا میزان روند آوارگی اجباری در سراسر دنیا را دنبال می کند، آمده است که تعداد 65.3 میلیون نفر تا پایان سال 2015 آواره شده اند. این رقم تنها دوازده ماه پیش 59.5 میلیون بوده است. این اولین باری است که این رقم آستانه 60 میلیون را رد کرده است.

از این 65.3 میلیون نفر، 3،2 میلیون نفر در کشور های صنعتی بوده که همواره در پایان سال 2015 منتظر جواب درخواست پناهندگی خود ( بالاترین رقم ثبت شده توسط کمیساریا)، 21.3 میلیون پناهنده در سراسر جهان ( 1.8 میلیون بیشتر از 2014 و بالاترین تعداد پناهندگان از اوایل دهه 1990 میلادی بودند) و 40.8 میلیون مجبور به فرار از خانه و کاشانه خود شده اند ولی در محدوده مرز های کشور خود سکنی گزیده اند( این عدد نیز از سال 2014 دارای افزایش 2.6 میلیونی است و بالاترین رقم گزارش شده می باشد).

این عدد در مقایسه با جمعیت 7.349 بیلیون نفری کره زمین به این معناست که از هر 113 نفردر جهان، 1 نفر یا پناهجو، یا آواره داخلی و یا یک پناهنده است- کمیساریا تا به امروز سابقه میزان خطر به این بالایی نداشته است. به طور کلی، امروزه تعداد افراد آواره اجباری از جمعیت کشور های بریتانیا، فرانسه و یا ایتالیا بیشتر است.

آوارگی اجباری از اواسط دهه نود میلادی در بیشتر مناطق رو به افرایش بوده است، ولی در طی پنج سال گذشته درصد آن رو به افزایش بوده است. دلایل آن سه گانه می باشد: شرایطی که باعث جریان های پناهندگی می شوند طولانی تر شده اند ( مانند جنگ های داخل سومالی یا افغانستان که اکنون در دهه سوم و چهارم خود می باشند)، شرایط دراماتیک جدید و یا از نو شعله ور شده پیوسته به وقوع می پیوندند (که بزرگترین آن ها سوریه است وضمناً در طی پنج سال گذشته سودان جنوبی، یمن، بروندی، اکراین، جمهوری آفریقا مرکزی و غیره)  و نیز درصد راه حل یابی برای پناهندگان و آوارگان داخلی از زمان پایان جنگ سرد رو به کاهش بوده است. اخیراً و از حدود 10 سال پیش، اواخر 2005، کمیساریا به طور متوسط آوارگی 6 نفر در هر دقیقه را ثبت کرده است. این عدد اکنون به 24 نفر در یک دقیقه رسیده که تقریباً دو برابر فرکانس تنفس افراد بزرگسال می باشد.

کمیسر عالی سازمان ملل، فیلیپو گراندی می گوید،" تعداد افرادی که به دلیل جنگ و آزار و اذیت آواره می شوند رو به افزایش است که این به نوبه خود نگران کننده است، ولی از طرفی عواملی که پناهندگان را در خطر قرار می دهد نیز در حال تضریب هستند. تعداد وحشتناکی از پناهندگان و پناهجویان هر ساله در دریا جان می دهند. در خشکی افراد در حال فرار از جنگ ها با مرز های بسته رو به رو می شوند. سیاست ها در بعضی کشور ها به سمت و سویی مخالف با پناهندگی پیش می روند. امتحان بزرگ امروز، تمایل ملت ها برای همکاری نه تنها برای پناهندگان بلکه برای منافع جمعی بشری است و این روحیه وحدت است که به شدت می بایست غالب باشد".

بیش از نیمی از پناهندگان جهان از 3 کشور می آیند

چند عدد از بین کشور های تحت پوشش گزارش "روند جهانی" تعدادی مشخصه خاص دارند، سوریه 4.9 میلیون، افغانستان 2.7 میلیون و سومالی 1.1 میلیون روی هم بیش از نیمی از پناهندگان تحت پوشش منشور کاری کمیساریا در سراسر جهان از این 3 کشور می آیند. کلمبیا با تعداد 6.9 میلیون، سوریه 6.6 میلیون و عراق 4.4 میلیون بالاترین ارقام آوارگان داخلی را داشتند و یمن مولد بالاترین تعداد آوارگان داخلی جدید در سال 2015 می باشد. این عدد معادل 2.5 میلیون نفر و یا 9 درصد جمعیت خود یمن می باشد.

که بیشتر در قسمت جنوبی کره زمین به سر می برند.

اروپا در سال 2015، اذهان بسیاری را در حالی که برای مدیریت بیش از یک میلیون پناهنده و مهاجر خود دست و پنجه نرم می کرد، به خود جلب کرد. با این وجود این گزارش نشانگر آن است که تعداد عمده پناهندگان جهان در دیگر نقاط دنیا سکونت دارند. به طور کلی، 86 درصد پناهندگان تحت حمایت منشور کمیساریا در سال 2015 در کشور های با درآمد پایین و یا متوسط و نزدیک به شرایط جنگی

سکونت داشتند. اگر چنانچه پناهندگان فلسطینی تحت پوشش آژانس خواهر کمیساریا، آژانس ملل متحد برای امداد و کار پناهندگان فلسطینی در خاور نزدیک را نیز در نظر گیریم این عدد به بیش از 90 درصد افزایش می یابد. در سراسر جهان، ترکیه میزبان بیشترین تعداد پناهنده با 2.5 میلیون پناهنده بوده است. لبنان، نسبت به جمعیت کشور خود میزبان بیشترین تعداد پناهنده در مقایسه با کشور های دیگر ( 183 پناهنده به ازای 1000 ساکن) می باشد. جمهوری کنگو نسبت به میزان در آمد اقتصادی خود میزبان بیشترین پناهنده بود(471 پناهنده به ازای هر دلار از تولید ناخالص داخلی سرانه).

درخواست های پناهندگی افزایش می یابند

سال 2015 نیز شاهد بالاترین تعداد درخواست های پناهدگی با 2 میلیون درخواست در کشور های صنعتی، بوده است ( علاوه بر 3.2 میلیون پرونده در حال رسیدگی تا پایان سال). کشور آلمان با اعلام آمادگی خود در پذیرفتن آنهایی که از طریق دریای مدیترانه به سمت اروپا می گریختند دریافت کننده بیشترین تعداد درخواست پناهندگی بود(441.900). کشور آمریکا دومین بزرگترین دریافت کننده درخواست پناهندگی (172.700) بود که بیشتر این افراد از خشونت های باندی آمریکای مرکزی می گریختند. تعداد درخواست های پناهندگی قابل ملاحظه ای نیز در کشور سوئد (156.000) و در روسیه  (152.500) دیده شد.

حدود نیمی از پناهندگان جهان کودکان هستند

بر طبق اطلاعات گردآوری شده توسط کمیساریا کودکان 51 درصد جمعیت پناهندگان جهان را در سال 2015 تشکیل دادند ( اطلاعات جمعیتی کاملی در اختیار نویسندگان این گزارش نبود). باعث نگرانی بسیار است که تعداد کثیری از این کودکان از والدین خود جدا شده و یا به تنهایی سفر می کردند. به طور کلی حدود 98،400 درخواست پناهندگی از طرف کودکان بی سرپرست یا جدا شده از خانواده ارائه شده. این بالاترین رقمی است که کمیساریا تا به حال مشاهده کرده که بازتاب غم انگیز تاثیر نامتناسبی است که آوارگی اجباری جهانی بر زندگی جوانان گذاشته است.

بازگشتن به خانه غیرممکن است

با وجود بالاترین ارقام آوارگی اجباری جهانی، تعداد افرادی که می توانند به خانه خود بازگردند و یا راه حل دیگری پیدا کنند ( ادغام در کشور پناهندگی اول و یا اسکان مجدد) بسیار پایین بوده است. 201،400 پناهنده در سال 2015 توانستند به کشور خود بازگردند ( عمدتاً افغانستان، سودان و سومالی). این عدد بالاتر از این جمع کل در سال 2014 است (126،800) ولی با این وجود مقدار قابل توجهی کمتر از اوج آن در اوایل دهه 90 میلادی است. در سال 2015 حدود107،100 پناهنده در 30 کشور  اسکان مجدد یافتند که فقط نماینده 0،66 %  پناهندگان تحت پوشش منشور کمیساریا می باشد (در مقایسه با سال 2014 105،200 پناهنده در 26  کشور اسکان مجدد یافتند ، که نماینده 0،73 درصد جمعیت پناهندگان تحت پوشش کمیساریا می باشد). حداقل 32،000 پناهنده در طی سال تابعیت گرفته که اکثریت آنان در کانادا و تعداد کمتری در فرانسه، بلژیک، اتریش و جاهای دگر بوده است.

آوارگی در سال 2015، تقسیم بندی منطقه ای ( از بالاترین به پایین ترین میزان)

  1. خاورمیانه و آفریقای شمالی

جنگ در سوریه اولین عامل ایجاد آوارگی و درد و رنج های ناشی از آن بوده است. تا پایان 2015 حداقل 4.9 میلیون نفر را مجبور به تبعید به عنوان پناهنده کرد و باعث آوارگی داخلی 6.6 میلیون نفرشده که این خود نصف جمعیت سوریه قبل از شروع جنگ می باشد. مناقشه در عراق تا پایان سال مولد حدود 4.4 میلیون آواره داخلی و حدود 250،000 پناهنده بوده است. جنگ داخلی در یمن که در سال 2015 آغاز شد تا اواخر دسامبر 2.5 میلیون آواره تولید کرد که این بالاترین تعداد آوارگی جدید ناشی از هر مناقشه ای در سراسر جهان می باشد. با احتساب 5.2 میلیون پناهنده فلسطینی تحت پوشش آژانس ملل متحد برای امداد و کار پناهندگان فلسطینی در خاور نزدیک، و حدود نیم میلیون اهل لیبی است که به اجبار از خانه های خود گریختند و در همان کشور حضور دارند و چند مورد کوچکتر،  مناطق خاور میانه و آفریقای شمالی بیش ار هر منطقه دیگری آوارگی داشتند.

  1. جنوب صحرای آفریقا

بعد از خاورمیانه و آفریقای شمالی بالاترین آمار آوارگی سال 2015 متعلق به جنوب صحرای  آفریقا می باشد. مناقشه تلخ ادامه دار سودان جنوبی در سال 2015 مانند جمهوری آفریقای مرکزی و نیز سومالی علاوه برآوارگی های جدید و یا ادامه دار از کشور های نیجریه، بروندی، سودان، جمهوری دموکراتیک کنگو، موزامبیک و دیگر مناطق روی هم رفته مولد حدود 18.4 میلیون پناهنده وآوارگان داخلی تا پایان سال بوده است. جنوب صحرای آفریقا به طور کلی میزبان 4.4 میلیون پناهنده بوده است که بیش از هر منطقه دیگری است. پنج عدد از ده عدد بزرگترین ملت های میزبان پناهندگان در جهان کشور های آفریقایی بوده اند که به ترتیب، اتیوپی، کنیا، اوگاندا، جمهوری دموکراتیک کنگو و چاد می باشند.

  1. آسیا و اقیانوسیه

در سال 2015 منطقه آسیا و اقیانوسیه میزبان حدود یک ششم پناهندگان دنیا و آوارگان داخلی بوده و نتیجتاً سومین بزرگترین منطقه در امر آوارگی به شمار می رود. از هر شش پناهنده تحت پوشش منشور کاری کمیساریا یکی از آنان اهل افغانستان بوده (2.7 میلیون) که در آن حدود 1.2 میلیون نفر نیز آواره داخلی می باشند. میانمار دومین بزرگترین مولد پناهندگان و آوارگان داخلی است (به ترتیب 451،800 و 451،000). پاکستان (1.5 میلیون) و جمهوری اسلامی ایران (979،000) همچنان دو کشور پیشرو میزبانی پناهندگان در جهان می باشند.

  1. آمریکا

افزایش تعداد افرادی که در آمریکای مرکزی از خشونت های باندی می گریزند موجب افزایش 17 درصدی آوارگی در سراسر منطقه شد. پناهندگان و پناهجویان از السالوادور، گواتمالا و هادوراس به شمار 109،800 رسید که بیشتر به مکزیک و آمریکا آمده اند. این نماینده یک افزایش پنج برابری در طی سه سال می باشد. کولومبیا که نیز یک وضعیت طولانی مدت است، همچنان بزرگترین کشور دنیا در امر آوارگی داخلی است (6.9 میلیون).

  1. اروپا

وضعیت حاضر در اکراین، نزدیکی اروپا به سوریه و عراق، و نیز ورود حدود یک میلیون پناهنده و مهاجر از طریق دریای مدیترانه از 10 کشور تولید کننده پناهنده دنیا، همه با هم شاخص های غالب علل آوارگی منطقه در سال 2015  بودند. کشور های اروپایی با هم مولد 593،000 پناهنده  (بیشتر از اکراین) و میزان 4.4 میلیون پناهنده بوده اند که 2.5 میلیون آنان در ترکیه هستند. اعداد و ارقام ارائه شده توسط دولت اکراین نشاگر آوارگی داخلی 1.6 اکراینی در آنجا می باشد. گزارش روند جهانی کمیساریا 441،900 درخواست پناهندگی در آلمان را اعلام می کند، جایی که جمعیت پناهنده آن نسبت به سال 2014 با 316،000 پناهنده 46 درصد افزایش یافته است.

پایان