• اندازه متن  | | |

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران از سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد به عنوان جدیدترین شریک راهبردی در کمک به پناهندگان افغان استقبال می کند

تعداد بازدید : 1267  |  تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۷/۷

تهران، 7 مهر ماه 1395- کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران صمیمانه به سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به عنوان جدیدترین شریک "راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان" خوش آمد می گوید.

"راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان" که در سال 2012 راه اندازی شد استراتژی منطقه ای و چند ساله چهارجانبه ای است که با هدف اطمینان از حمایت پناهندگان افغان در ایران و همچنین به دنبال پیدا کردن راه حلهای پایدار برای آنان در سال های آتی، راه اندازی شده است. در جمهوری اسلامی ایران، این برنامه بر پایه 5 رکن اصلی عمل می‌نماید: 1) بازگشت داوطلبانه 2 ) دسترسی بهتر به سر پناه و خدمات اساسی 3) فرصت‌های معیشتی و تقویت امنیت غذایی 4) بهبود حمایت اجتماعی و محیط زیستی و اسکان مجدد در کشور های ثالث 5) هماهنگی و نقش حمایتی.

 پس از سفر منطقه ای کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در خرداد ماه سال جاری، "راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان" بازنگری شد تا "اقدامات گسترش تاب آوری و راه حل ها" را نیز شامل شود. این اقدامات در ایجاد تاب آوری پناهندگان افغان –به خصوص جوانان- نقش داشته و هدفش پشتیبانی بهتر از کشورهای میزبان، همچون ایران، در ارائه خدمات حمایتی و راه حل های پایدار به پناهندگان است.

سازمان خواربار و کشاورزی به طور رسمی در ماه شهریور جزء شرکای راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان شد و بدین ترتیب تعداد کل شرکا با احتساب سازمان های دولتی، آژانس های سازمان ملل، سازمان های غیر دولتی داخلی و خارجی به 29 عدد رسید. از طریق این مشارکت، سازمان خواربار و کشاورزی به واسطه فعالیت های معیشتی خود که شامل پروژه های دامپروری، شیلات و همچنین پروژه های تغذیه در مدارس ایران است در راستای اهداف راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان همکاری خواهد کرد.

آقای سیوانکا داناپالا نماینده کمیسر عالی در ایران در تاریخ 7 مهر و در طی مراسم غیر رسمی که در دفتر وی برگزار شد مراتب قدردانی خود را از آقای سرژ ناکوزی، نماینده سازمان فائو، اعلام و از پیوستن به اعضای شرکا استقبال کرد. این جلسه درست قبل از جلسه فصلی راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان که در همان روز در ایران در محل اداره کل اتباع و با حضور اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی و کمیساریا و شرکای راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان برگزار می شد، تشکیل شد. این جلسات فصلی برای همه شرکا فرصتی فراهم می آورد تا تازه ترین وقایع و اطلاعات راهبردی در رابطه با اجرای "راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان" و "اقدامات گسترش تاب آوری و راه حل ها" را به اشتراک بگذارند.

***

سازمان فائو، یکی از آژانس های سازمان ملل است که تلاش های بین المللی برای مبازره با گرسنگی را رهبری می کند. ماموریت سازمان فائو در ایران ادامه سیاست ها و کمک های فنی این سازمان  که از اوایل دهه 1970 میلادی مروج توسعه پایدار بخش کشاورزی و روستایی کشور است.

جمهوری اسلامی ایران میزبان یکی از بزرگترین جمعیت پناهندگان طولانی مدت در جهان است که حدود چهل سال در این کشور ساکن هستند و ایران به ارائه خدمات سخاوتمندانه به آنان در حوزه های ورزش، سلامت و معیشت ادامه می دهد. بر اساس ثبت نام آمایش 9 پناهندگان تعداد 979410 پناهنده (951،142 افغان و 28،268 عراقی) در ایران زندگی می کنند که 97% آن ها در مناطق شهری و کمتر از 3% در مهمان شهرها ساکنند.

منبع :
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال