• اندازه متن  | | |

بیمه سلامت برای پناهندگان در ایران

تعداد بازدید : 1571  |  تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

داستان یک موفقیت داستان یک موفقیت آذر 1395 – مشهد، جمهوری اسلامی ایران

در حومه ی شهر مشهد واقع در شمال شرقی ایران، یک پناهنده ی 48 ساله افغانستانی روی تخت یک کلینیک بهداشتی کوچکی دراز کشیده است. خون حبیب الله توسط یک دستگاه دیالیز در شریان اصلی او در حال گردش است. حبیب الله در حین درمان کمی رنگ پریده به نظر می رسد ولی با این حال با لبخندی بزرگ به آقای سیوانکا دانا پالا، نماینده ی کمیسرعالی پناهندگان سازمان ملل در ایران که آن روز صبح برای ملاقات او آمده بود، خوش آمد می گوید.

حبیب الله از فاز دوم طرح بیمه ی سلامت برای پناهندگان که طرح دولت جمهوری اسلامی ایران با حمایت کمیساریا می باشد،  بهره مند شده است. بسته جامع بیمه ی سلامت امکان دسترسی به خدمات بیمه ی درمانی، شامل بستری و مراقبت های  پاراکلینیکی مانند رادیولوژی، ویزیت دکتر و خرید دارو را برای تمامی پناهندگان افغانستانی و عراقی در ایران همانند شهروندان ایرانی فراهم می سازد.

حبیب الله به ما توضیح می دهد که چگونه بیمه ی سلامت فشارهای مالی او را کاهش داده است زیرا از زمانی که  دو سال پیش به این بیماری مبتلا شده دیگر نمی تواند به عنوان یک کارگر روزمزد کار کند.

او توضیح می دهد : مجبورم هفته ای یک بار دیالیز انجام دهم. در اثر دیابت و فشار خون بالای درمان نشده به این بیماری مبتلا شدم. حبیب الله در ابتدا با این بیماری آشنایی نداشت و فکر می کرد که تنها درمان موقت مورد نیاز خواهد بود. وقتی متوجه شد که هفته ای سه جلسه دیالیز تا پایان عمرش نیاز دارد نگران تاثیرات  فشارهای مالی ناشی از این درمان بر خانواده اش بود.

او در گفت وگو با هیئت بازدید کننده گفت "هزینه ها فوق العاده زیاد بود". "این یک شوک بزرگ برای خانواده ام بود،  واقعا ناامید شده بودم و در یک وضعیت اسفباری به سر می بردم تا اینکه با بیمه درمانی سلامت آشنا شدم" بزرگترین چالش او این بود که اکنون که قادر به کار کردن نیست چگونه هزینه های این درمان را پرداخت کند . " این هزینه های بالا بار اضافی بر دوش خانواده ی هشت نفره ی من بود ، که حال تنها نان آور خود را نیز از دست داده بودند".  

در این مرحله از بیمه سلامت صد در صد هزینه حق بیمه ثبت نام در بیمه سلامت برای 142.000 نفر از پناهندگان آسیب پذیر از جمله کسانی که مبتلا به  بیماری های خاص هستند و نیز اعضای خانواده آنها، مانند حبیب الله، همسر و شش فرزند او.           

مزایای استفاده از بیمه سلامت فراتر از افزایش دسترسی به مراقبت های بهداشتی برای پناهندگان در ایران است، بلکه منافع حمایتی نیز دارد و نقش مهمی در بهبود امنیت اجتماعی و وضعیت تاب آوری پناهندگان ایفا می کند.

 همانطور که در مورد حبیب الله دیدیم، از زمان  ثبت نام در بیمه ی سلامت و دریافت درمان دیالیز به صورت رایگان او دیگر نباید نگران پرداخت هزینه های درمان باشد.

 او به یاد می آورد که :" یک زمانی بود که ما برای در خواست کمک به هر دری زدیم  واز بستگان و آشنایان کمک می خواستیم تا بتونم هزینه چند جلسه دیگردیالیز را تامین کنم و بتونم چند روز بیشتر زندگی کنم. " دوره بسیار نا امید کننده ای بود و تجربه ای که آرزو می کنم  برای هیچ کس اتفاق نیفتد".

با تجربه دست اول از ارزش و مزایای بهره مندی از بیمه سلامت، حبیب الله تمام  پناهندگان را به استفاده از این طرح تشویق می کند. او در حالی که هنوز به دستگاه دیالیز متصل است به این موضوع اشاره کرد که "من معتقدم که ارزشمندی  این بیمه تنها زمانی که سختی زندگی نمایان می شود درک می شود"
" بیمه سلامت  امید، آرامش،  صلح و شادی را دوباره به خانه و خانواده ی ما به ارمغان آورد".

 

 

. 1 بیماری های خاص شامل شامل هموفیلی، تالاسمی، نارسایی کلیه، پیوند کلیه، مولتیپل اسکلروزیس، که توسط وزارت بهداشت تعریف شده است می باشد.

منبع :
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال