• اندازه متن  | | |

افغانستان شناسی: پناهندگان افغان را به سرزمینشان نزدیک تر کنیم

تعداد بازدید : 1194  |  تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۲/۳

بیش از200 پناهنده در یک برنامه سه روزه پر جنب و جوش که در 14- 16 اسفند ماه به مناسبت مراسم اختتامیه اقدام فرهنگی دولت ایران برای پناهندگان افغان به نام" افغانستان شناسی" در شهر یزد بر پا شده بود شرکت کردند.

برای چهارمین سال متوالی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی در راستای تلاش برای آشنایی هر چه بیشتر پناهندگان افغانستانی ساکن ایران با سرزمینشان، تعداد متعددی از این برنامه ها را در سراسر جمهوری اسلامی ایران سازمان دهی کرده است. بیشترین استفاده از این برنامه های سالانه اغلب برای افغانستانی های نسل دوم و سوم است که کمتر فرصتی برای آشنایی با فرهنگ، تاریخ و سنت های افغانستان را داشته اند.

نماینده ی کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران، جناب آقای سیوانکا داناپالا همراه با همتایان خود اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی در مراسم اختتامیه این مسابقه در یزد حضور یافتند. دانش آموزان افغانستانی و همچنین سازمان های بین المللی غیر دولتی و مقامات دولتی از جمله نماینده ی مقام معظم رهبری جناب آقای صالحی و سفیر افغانستان جناب سفیر آقای احمد نور نیز در این برنامه شرکت کردند و اجراهایی خلاق مانند نمایش های ورزشی ،آواز خوانی، شعر خوانی و اجرای سرود ملی توسط خود دانش آموزان پناهنده صورت گرفت..

در آخرین مرحله مسابقه استعداد یابی در یزد، پسر 11پناهنده ساله حافظ قرآن کریم  و یک پناهنده ی جوان ساکن یزد بود که شکوفایی استعدادش در زمینه خوانندگی حرفه ای  منتج به همکاری او با یک هنرمند ایرانی شده بود، از جمله جوانان افغانستانی بودند که میهمانان را شیفته خود کرده بودند.

در راستای تلاش های انجام شده توسط دولت ایران برای حمایت از توانمندسازی جوانان و همزیستی اجتماعی آنان، کمیساریا از برنامه های افغانستان شناسی که درسطح کشور برگزار شده حمایت و در آنها شرکت کرده است. این بار نیز برای چهارمین سال متوالی این تعامل با اجتماع پناهندگان بسیار موفقیت آمیز بوده است. برای مثال در استان تهران بیش از 400 پناهنده افغانستانی که اکثراً جوانان بودند در برنامه های محلی خود شرکت کردند و در شیراز 250 نفر از پناهندگان افغانستانی در این مراسم خودگردان که با حمایت های کمیساریا و اداره کل امور اتباع و مهارجرین خارجی برگزار شدند شرکت کردند.

در سال 1395 در مجموع ، 14  برنامه افغانستان شناسی در سراسر کشور برگزار شد که باعث آشنایی هر چه بیشتر تعداد5.500 پناهنده افغانستانی با تاریخ و فرهنگ غنی میهن خود شد.

در طی یکی از برنامه های افغانستان شناسی که در بوشهر برگزار شد، شعری توسط دختر مدرسه ای جوانی خوانده شد که بسیار به دل تماشاچیان برنامه نشست. متن این شعر، احساس دو گانه پناهندگان نسل دوم و سوم افغانستانی را که از سو حس همبستگی به خانه راه دور خود در افغانستان دارند و در عین حال حس تعلقی که به خانه خود در ایران دارند را به خوبی منعکس می کند حس انکه آنها هم افغانستانی و هم ایرانی هستند و هم نیستند به وضوح در این شعر دیده می شود. احساساتی که بدون شک با بسیاری از پناهندگان جوان ایران طنین انداز است. 

من افغان هستم و من ایرانی هم هستم

کاش! کاش در محل عبور کسانی دیدگاهم را بر هم می گذاشتم که از عشق هیچ نمی فهمند

این دنیای پر تلاطم ، امواجش دیواره ی قلبم را فرسوده ساخته گویا پرده ای از رنج

من قلب تنهایم ، من قلب تنهایم

الان گلویم را بسته است وجلوی دم زدن مرا گرفته است.

غصه ها دارم اما هر روز می خندم  ، می خندم ، چهکنم سرزمینم جای من نیست ، گل هایش همیشه گریان است و آسمانش همیشه ابری و بارانی ، زمینش خشک و یخبندان ، اشک است هر سوی ناله صدایی که خسته است. آری من یک غروب بی طلاوع ام.

فرزندانشان را مثل تلف شده ی می پندارند که قربانی هیچ شده و آینده شان تباه گشته است.

گویند که هیچ کجا خانه خود نمی شود ولی پناه من ایران است. اینجا نیز خانه من است و محل تولدم. چه باک از حیله دشمنان بر آسمان بی کران و چه درد داغی بر دلها ، غم ترانه های آوازین پرنده ها بر آسمان تیره و غمناک لاله ها ، غم کوچه های بازی کودکان افغان ها ، غم آسمان آبی کشتزار ها

چه باک از مرز های جغرافیایی ، چه باک از نگاه سنگین دیگران

من افغانم ، ایرانیم هستم، چه باک از مرز های جغرافیایی  ، اینجا وطنم است چرا که رهبر و مولایم حق تحصیل و پیشرفت به من داده است. چه مجوز قانونی داشته باشیم و چه نداشته باشیم.

اینجاست که خود را شناختم. اینجاست که رشد کردم و به خود بالیدم. ایران وطن من است پس هموطن قدر بدان آسودگی خیالت را قدر بدان نفس کشیدن در هوای دیارت را. قدر بدان پرواز های دشت نیافتنی در باغ خیالت مبادا که ناشکریت تو را چون من ازاین جا رانده و از آن جا مانده کند.

زنده بادا هم وطن ، زنده بادا افغان ،زنده بادا ایرانی.

زنده بادا وطن ، زنده بادا افغانستان ،زنده بادا ایران.

 

منبع :
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال