• اندازه متن  | | |

بیانیه کمیسر عالی برای روز جهانی پناهنده 2017

تعداد بازدید : 1469  |  تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۴/۱

روز 30 خرداد ماه، در روز جهانی پناهنده، ما به تاب آوری و شجاعت بیش از 65 میلیون نفر که مجبور به فرار از جنگ، آزار و اذیت و خشونت شده اند، احترام می گذاریم. اما این نیز زمانی است که تقدیر کنیم از آن جوامع و مردمی در سراسر جهان که پناهندگان و جابجاشدگان داخلی را در میان خود پذیرا هستند، برای آنها یک پناهگاه امن فراهم می کنند و در مدارس، محل کار و جوامع خود را به روی آن ها باز می کند.

امروزه ما در جهانی زندگی می کنیم که در آن عدم اطمینان اغلب فراوان است. بی ثباتی اقتصادی، تحولات سیاسی و خشونت در نزدیکی خود ما می تواند باعث شود که ما چشم ها یمان و درب خانه هایمان را ببندیم. اما ترس و محرومیت ما را به موقعیتی بهتر نمی رسانند؛ بلکه تنها می توانند به موانع، بیگانگی و ناامیدی منجر شوند.

زمان آن رسیده است که این مسیر را به جهت بهترتغییر دهیم.

در جوامع بی شماری در سراسر جهان، از جمله در فقیرترین کشورها که میزبان اکثریت قریب به اتفاق پناهندگان جهان می باشند، تجار، جوامع مذهبی، معلمان، روزنامه نگاران و بسیاری دیگر با یکدیگر متحد هستند تا برای جابجاشدگان پناهگاه تامین کرده و شمول آن ها در جوامع خود را تقویت نمایند.

به واسطه فعالیت های کمیساریا که اغلب در خط مقدم درگیری ها می باشد، هر روز شاهد شجاعت، استقامت و درخشندگی پناهندگان هستیم.

آنها با وجود از دست دادن خانه، کار و بعضی اوقات خانواده هایشان ناامید نمی شوند و راهی برای شروع دوباره پیدا می کنند. با تلاش برای تعلق و مشارکت، آنها به سوی همسایگان جدید خود رفته و ارتباطات و فرصت های جدید را به دست می آورند. تجربه به ما نشان داده که پناهندگان با قرار گرفتن در محیط مناسب همراه خود راه حل ها می آورند نه مشکلات.

شمول، باز کردن ذهن، قلب و جوامعمان به روی پناهندگان. این نیازمند یک رویکرد کلی جامعه برای متحد شدن دانش آموزان، رهبران تجاری، ورزشکاران، رهبران مذهبی، سیاستمداران و هنرمندان و مشارکت دراین مسئولیت میباشد و استقبال از پناهندگان نمی تواند به هزینه کمک به دیگران باشد، بلکه باید حمایت از همه کسانی که نیازمند هستند، گسترش داده شود.

نمونه های برجسته ای از این همبستگی در روستاها، شهرها و کشورهای هر قاره ای وجود دارد. به شکل های مختلف، بزرگ یا کوچک، جوامع در سراسر جهان #همراه هم با پناهندگان می ایستند و به این واقعیت که وقتی مردم با هم همکاری می کنند، همه برنده می شوند ارج می نهند.

بنابراین در روز جهانی پناهنده، زمانی که ما در مورد سرنوشت میلیون ها نفر که امشب به دلیل جنگ یا آزار و شکنجه نمی توانند به خانه های خود بازگردند، تامل میکنیم، زمانی است که باید از خود بپرسیم چه کاری می توانیم بکنیم برای غلبه بر بی تفاوتی یا ترس و پذیرفتن ایده شمول، استقبال از پناهندگان درجوامع خود و مقابله با روایاتی که به دنبال حذف و به حاشیه راندن پناهندگان و دیگر افراد بی سرپناه هستند.

هنگامی که ما #همراه هم برای پناهندگان می ایستیم، همچنین برای احترام و پذیرش تنوع ایستاده ایم. - پایان

منبع :
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال