• اندازه متن  | | |

پیام آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی پناهنده

تعداد بازدید : 2130  |  تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۴/۱۱

21 ژوئن 2017 برابر با 31 خرداد 1396

روز جهانی پناهنده روزی است که با مردمی که از خانه های خود به دلیل جنگ یا خصومت های سیاسی رانده شده اند؛ اعلام همبستگی می شود.

نمودار های اخیر کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل متحد نشان میدهد که حداقل 65 میلیون 600 هزار نفر (معادل با یک نفر از هر 113 نفر از اعضای خانواده بشری)  داخل و یا خارج از مرز های خود مجبور به جابه جایی شده اند. در حالی که سوریه جایگاه خود را به عنوان بزرگترین منبع پناهندگان جهان حفظ می کنند، سودان جنوبی،با 1 میلیون و 400 هزار پناهنده و 1میلیون 900 هزار جا به جا شوندگان اجباری بزرگترین و روبه رشدترین کشور در این زمینه هستند. تعداد زیادی از این جمعیت زیر 18 سال بوده که خود متضمن ضربه ای مضاعف  به آینده جوان ترین جمعیت جهان است.

در پس این آمار بالا ، داستان های اسف بارافراد، جدایی و از دست دادن زندگی، سفرهای وحشت آور در جستجوی امنیت ، نزاع های عظیم برای بازسازی زندگی در شرایط دشوار قرار دارد. این بسیار درد آور است که شاهد آن باشیم که مرزها بسته شده،مردم در ترانزیت ها رنج می برند وپناهندگان و همچنین مهاجرین طرد می شوند واین ها همه نقض حقوق بشر و حقوق بین الملل است . ارزش انسانی مفهوم بسیار عمیقی است: میلیون ها شغل از دست داده شده و میلیون ها کودک از مدرسه بیرون رانده شده همچنین زندگی های افراد مورد ضربه های شدید و ناامیدی قرار گرفته است .

اینجانب به دنبال ایجاد یک جهش هستم در سیاست گذاری در جهت صلح و برای پیشگیری از بروز و رشد نزاع های جدید و واکاوی آن هایی که از قبل تاثیرات مصیب بار داشته اند. همچنین از دولت های عضو خواستارم تا برای حمایت از مردمی که برای حفظ جانشان گریختند، برای استحکام حمایت نظام بین الملل به دنبال راه حل باشند به طوری که دیگر مردم در یک برزخ در طی سال ها رها نشوند.

بیانیه ی نیویورک 9 ماه پیش تصویب شده، که در آن برای یک راه حل فراگیر و عادلانه برای چالش های پناهندگان و مهاجران بر اساس قوانین و رویه های بلند مدت ، برنامه ریزی  شده است. نهضت "با همدیگر" در سازمان ملل متحد یک راهبرد اساسی برای ارتقای احترام به امنیت و کرامت مهاجران و پناهندگان را ارائه می دهد و از همه مهم ترتلاش می کند برای استحکام بخشیدن به همبستگی اجتماعی و تغییر روایت های منفی و نادرستی که با مشکلات و چالش های پیش روی پناهندگان و کشور های میزبانشان در آمیخته است.

در طول تاریخ، جوامعی که در کنار مناطق بحرانی زندگی می کرده اند، و همچنین کسانی که دور از خط مقدم بودند، پذیرای آوارگان بوده اند و به آنان پناه داده اند  و در عوض، پناهندگان هم این لطف آنان را جبران کرده اند. امروز، کشورهایی که درامد کم و یا  متوسط دارند میزبان  84 درصد از پناهندگان جهان هستند. ما نمی توانیم اجازه دهیم که تعداد محدودی از کشورها یعنی اغلب فقیرترین آنها،  این بار را به تنهایی به دوش بکشند.

این موضوع فقط در مورد تحمل مشترک این بار نیست. بلکه سهیم بودن در مسئولیتی جهانی است ، مبتنی بر تعهدات بسیار خاص حقوق بین الملل و نه تنها ایدۀ کلی حقوق بشر. ریشه مشکلات در جنگ و نفرت است، نه افرادی که  از این مشکلات فرار می کنند، پناهندگان اولین قربانیان تروریسم هستند.

در هفته ها و ماه های اخیر، از پناهندگان و آوارگان در افغانستان، سومالی و جاهای دیگر بازدید کردم. علیرغم اینکه زندگی آنان بطور کامل دگرگون شده است اینجانب به شدت تحت تاثیر شکیبایی این مردان، زنان و کودکان قرار گرفتم.

در روز جهانی پناهندگان ، بیایید همگی  سعی کنیم که خود را به جای آنان قرار دهیم و برای حقوق ایشان و آینده مشترک همه ما برخیزیم.

منبع :
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال