شادی و خنده برای کودکان پناهنده افغانستانی در برنامه حمایت از کودکان پناهنده

شادی و خنده برای کودکان پناهنده افغانستانی در برنامه حمایت از کودکان پناهنده

در تاریخ 21 آذر ماه 96 بیش از 200 کودک پناهنده افغانستانی مدارس سراسر استان تهران در یکه برنامه یک روزه سرگرمی با تمرکز بر روی حمایت از کودکان پناهنده، با هدف تقویت پرورش اعتماد به نفس کودکان با استفاده از یادگیری از طریق بازی های گوناگون، شرکت کردند.

سازمان دهی این مراسم هیجان انگیز با حمایت دفتر عملیاتی تهران کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران و با همکاری  کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، سازمان غیر دولتی انجمن ارتقا کیفیت زندگی ایرانیان (ایلیا) و موسسه خیریه امام علی در تهران صورت گرفت.

بواسطه هماهنگی و برنامه ریزی های تنگاتنگ میان سازمان های مذکور، این برنامه ی کودک محور تحت عنوان "شادی و بازی در سایه ی صلح و امنیت" در راستای بالا بردن سطح آگاهی در خصوص جنبه های مهم حمایت از کودکان پناهنده از طریق انجام فعالیت های گوناگون اجرا شد. معاون نماینده کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ایران سرکار خانم ایرینا کورینیاک و معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران، سرکار خانم قدیمی نیز در راستای قدردانی از این ابتکارات کودک دوستانه و تلاش های جمعی سازمان های شرکت کننده سخن رانی کردند.

اجرا های هیجان انگیز این برنامه شامل، داستان سرایی و کتاب خوانی توسط کودکان افغانستانی، نمایش عروسکی حرفه ای، پخش موزیک زنده افغانستانی و ایرانی، نمایش های ارگامی، نمایش فیلم و اجراهای تعاملی توسط مجریان برنامه. کودک بوده ومراسم با پذیرایی نهار از کودکان خاتمه یافت. بسیاری از فعالیت ها شامل داستان سرایی در خصوص حس شفاف بودن، مهمان نوازی و تعلق داشتن – حتی برای انهایی که خارج از کشور خود هستند – و نیز اهمیت به یاد داشتن فرهنگ، سنت و اصل و ریشه افراد، در بر داشتند.

این برنامه همچنان فرصتی برای بزرگ داشت " مراسم سالیانه 16 روز فعالیت تحت عنوان تکریم خانواده و مبارزه با خشونت های خانگی" بود. یک کتابچه آموزنده که مخاطب آن هم کودکان و هم والدینشان بودند، به کودکانی که در مراسم شرکت کرده بودند داده شد. این کتابچه که توسط وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران تهیه شده است در راستای آموزش در خصوص مسائل مربوط به رفتار های پر خطر مانند: اعتیاد، استفاده نا امن از رسانه های اجتماعی و پیامد های ناشی از عادت های نا سالم و غیر بهداشتی را دارد.

" شادی و بازی در پناه صلح و امنیت" به نوبه ی خود اولین مراسمی بود که با همکاری کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. با سپاس از نتیجه بسیار موفقیت آمیز این همکاری، انتظار می رود که این مراسم آغاز همکاری ثمر بخشی میان این سازمان ها با هدف ارتقاء و افزایش حمایت از کودکان پناهنده در ایران باشد.