• اندازه متن  | | |

روز جهانی پناهنده

تعداد بازدید : 2673  |  تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۴/۳

پناهندگان مردمان عادی هستند که در شرایط خاص زندگی کرده اند.

امسال روز جهانی پناهنده، که هر ساله در سراسر جهان روز 30 خرداد بزرگداشت می شود تمرکز دارد برمقاومت پناهندگان و چالش هایی که با آن،  به دور از وطن خود، دست و پنجه نرم می کنند. دولت جمهوری اسلامی ایران تجربیات فراوانی در بحث پاسخ های موثر به بحران های پناهندگی دارد که طی بیش از 3 دهه گذشته میزبان یکی از بزرگترین جمعیت های پناهندگی دنیا بوده است. ایران اکنون میزبان 979،410 پناهنده ثبت شده است که 951،142 تن از آنان افغان و 28،268 تن از آنان عراقی می باشند. 97% از این جمعیت در مناطق شهری زندگی می کنند.

پناهندگان برای نجات جان خود مجبور به رها کردن همه چیز و فرار از جنگ شده اند. این خانواده هایی که مجبور به فرار شدند زمانی زندگی های عادی داشته اند: کار می کردند، درس می خواندند، بازی می کردند و آرزو های داشتند. آنها هنوز آرزو دارند که به زندگی عادی خود برگردند. یکی از راه حل های پایدار برای پناهندگان بازگشت با عزت به وطن خود است. این در زمانی است که شرایط برای بازگشت امن و داوطلبانه به گونه ای عزت وار برایشان مهیا باشد. در بین سال 2002 تا دسامبر 2014، کمیساریا حدود 920،000 پناهنده افغان را در بازگشت دواطلبانه به وطن خود کمک کرده است.

از آنجایی که روز جهانی پناهنده امسال با آغاز ماه مبارک رمضان مصادف شده است، کمیساریا و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی در سراسر کشور، چندین برنامه، در هفته قبل از رمضان برگزار نمودند. در روز 25 خرداد در راس برنامه های کمیساریا و اداره کل امور اتباع برای روز جهانی پناهنده، برنامه ای در فرهنگسرای بهمن تهران برای نماینده های جامعه بین الملل، شرکای کاری و پناهندگان برگزار نمودند. آموزش و ورزش موضوعات اصلی برنامه بودند که هر دو موضوعاتی مناسب و مهم برای ایجاد ارتباط میان پناهندگان و جامعه میزبان می باشند. مدیر کل اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، جناب آقای محمدی فر فرمودند، " ما بر این امید هستیم که آموزش و مهارت ها یی( با اشاره ای به معشیت) که پناهندگان در ایران می آموزند آنها را قادر و توانمند سازد تا در زمانی که شرایط برای بازگشت مناسب بوده و آنها گزینه بازگشت به افغانستان را انتخاب نمودند، بتوانند به بازسازی کشور خود پرداخته و به مردمان خود کمک کنند. تامین نیاز های فرهنکی پناهندگان به اندازه تامین نیاز های فیزیکی، احساسی و روانی آنان اهمیت دارد."

برنامه فرهنگسرای بهمن شامل صحبت های الهام بخشی در مورد دستاورد های ورزشی پناهندگان افغان در کشور بود، از جمله داستان پناهنده زن افغانی که دستاوردهای برجسته ای به عنوان بازیکن و مربی در فوتبال زنان کسب کرده است. او بیان می کند که به وسیله ورزش توانسته است سهمی در شکل گرفتن تصویری مثبت از پناهندگان افغان در کشور داشته باشد. در این میز گرد پناهنده دیگری نیز حضور داشت که در طی 20 سال گذشته مربی ورزش های رزمی و مدت 2 سال است که نماینده رسمی فدراسیون ملی کیک بکسینگ افغانستان است. او تشکر ویژه ای از وزارت ورزش و جوانان ایران و دیگر فدراسیون های ورزشی داشت که از مشارکت ورزشکاران و مربیان افغان به گرمی استقبال می کنند. از نظر او، تمامی دستاورد های آنان در مسابقات ، هم برای افغانستان و هم برای ایران به صورت همسان موفقیت محسوب می شود. تیم فوتبال افغان استان تهران که در مسابقات کشوری فوتبال افغانستان شناسی در اسفند ماه 93 در اصفهان مقام دوم را کسب کرد، به روی سن آمده و مربیشان جناب آقای امیریان که مربی گری تیم ملی فوتبال نابینایان ایران را نیز به عهده دارد فرمودند، " ورزش وسیله ای است که می تواند این افراد ( پناهندگان) را از گوشه های انزوا در منازلشان بیرون کشیده، آنها را توانمند ساخته و به جامعه بازگرداند".

نماینده کمیساریا در ایران، آقای سیوانکا داناپالا، دولت و مردم ایران را به خاطر میزبانی و سخاوتمندی همیشگی و مداوم خود از پناهندگان ستود و نیز از جامعه بین الملل، سایر آژانس های سازمان ملل و سازمان های غیر دولتی برای حمایتهایشان و همدردی با پناهندگان تشکر کرد. نماینده کمیساریا جلسه را با شعری از نظامی، شاعر معروف ایرانی، "در نومیدی بسی امید است،  پایان شب سیه سپید است" جلسه را خاتمه داد.

در طی مراسم دیگری در سراسر کشور، در روز 21 خرداد در اصفهان، مرکز بازگشت داوطلبانه کمیساریا و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی(تحت پوشش واحد عملیاتی تهران)،  اجرای تئاتر و موسیقی و نیز نمایشگاهی از آثار هنری پناهندگان جوان برگزار شد. در روز 24 خرداد دفتر فرعی کمیساریا در مشهد و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، نمایشگاهی از آثار فرهنگی پناهندگان شامل لباس های سنتی، اجرای موسیقی و صحبت با نمایندگانی از پناهندگان برگزار شد. در 25 خردادر ماه، دفتر فرعی کمیساریا در شیراز و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، با  حمایت شهرداری، برای 500 کودک(300 کودک افغان و 200 کودک ایرانی) استفاده رایگان از یک شهر بازی در شیراز را تدارک دیدند که در آن بچه ها در فعالیت های نقاشی شرکت کردند. اعضای جامعه مدنی فعالیت هایی از قبیل نقاشی روی صورت و بادکنک های گوناگون از شکل های حیوانات، غذا و آشامیدنی برای کودکان تدراک دیندند. دفتر فرعی کمیساریا در شیراز و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی همچنین در روز 26 خرداد ماه مسابقه بادبادک رانی در بوشهر را برای 100 کودک ( که عمده آنان افغان بوده و کودکان ایرانی نیز در میان آنها بودند) تدارک دیدند. و در پایان، دفتر فرعی کمیساریا در کرمان و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، برنامه ای شامل  نمایشگاه عکسی حاکی از مقاومت پناهندگان، اجراهای زنده  موسیقی از پناهندگان بومی، نمایشگاه صنایع دستی و قرائاتی ازاشعار و نثر میزبانی کردند. 

 

 

 

منبع :
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال