تعداد پناهندگان سوری به سه میلیون نفر رسید

تعداد پناهندگان سوری به سه میلیون نفر رسید

سوری ها به دلیل افزایش ناامنی و وخیم شدن شرایط کشور خود را ترک می کنند

سوری ها به دلیل افزایش ناامنی و وخیم شدن شرایط کشور خود را ترک می کنند

بحران رو به وخامت پناهندگی سوریه امروز به رکورد سه میلیون نفر می رسد. این در حالی است که گزارشات از هولناک تر شدن شرایط در داخل این کشور خبر می دهند – شهرهایی که مردم در آن محاصره شده اند، گرسنگی می کشند و شهروندان غیرنظامی مورد هدف قرار گرفته و یا به طور تصادفی کشته می شوند.

در حال حاضر تقریبا نیمی از سوری ها مجبور به ترک خانه و وطن خود و فرار برای حفظ جان خود شده اند. از هر هشت سوری یک نفر از مرز می گریزد به طوری که در یک سال گذشته یک میلیون نفر از کشور فرار کرده اند. 6.5 میلیون نفر دیگر در سوریه آواره شده اند که بیش از نیمی از آنها کودکان هستند.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و دیگر آژانس های یاری رسان می گویند تعداد خانواده هایی که به آنها مراجعه می کنند رو به افزایش است و همگی آنها در وضعیت اسف باری به سر می برند، خسته هستند، ترسیده اند و اندوخته مالیشان هم به اتمام رسیده است. اغلب آنها برای یک سال یا بیش از آن است که در حال فرار هستند واز روستایی به روستایی دیگر گریخته اند و نهایتاً تصمیم گرفته اند که  وطن خود را ترک نمایند.

نشانه های نگران کننده ای نیز دیده می شود مبنی بر اینکه سفر به بیرون از سوریه سخت تر می شود، بسیاری از این افراد مجبور به پرداخت رشوه در ایستگاه های بازرسی نیرو های مسلح می شوند که تعدادشان در نقاط مرزی رو به فزونی است. پناهندگانی که از صحرا فرار می کنند و از شرق اردن وارد این کشور می شوند مجبور هستند مبلغی هنگفت به قاچاقچیان بدهند تا آنها را سالم به مقصد برسانند (این مبلغ از 100 دلار به بالا برای هر نفر است).

اغلب این افراد در کشورهای همسایه سوریه می مانند، تمرکز بیشتر این افراد در لبنان (1.14 میلیون نفر)، اردن (608،000 نفر) و ترکیه (815،000 نفر) است. علاوه بر سه میلیون نفر پناهنده ثبت شده، دولت ها تخمین می زنند صدها هزار سوری دیگر در کشورهای آنها به شکل های دیگری پناه آورده اند. این مسئله فشار شدیدی بر اقتصاد، زیرساخت ها و منابع این کشورها وارد کرده است. نظرسنجی جدیدی نشان داده از هر پنج پناهنده بیش از چهار نفر در شهرستان ها و شهرهای اطراف اردوگاه ها در تلاش برای گذران زندگی هستند، و 38 درصد آنها در سرپناه هایی غیراستاندارد زندگی می کنند.

اکنون سوری ها بزرگترین جامعه پناهندگان تحت حمایت کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان هستند، و از نظر تعداد پس از فلسطین که چند دهه است دچار بحران بوده، در ربته دوم هستند. عملیات سوریه در حال حاضر بزرگترین عملیات کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در تاریخیچه 64 ساله این سازمان است.

آنتونیو گوترس، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل گفت: «بحران سوریه به بزرگترین فوریت بشردوستانه زمانه ما بدل شده است، با این حال دنیا هنوز نتوانسته پاسخگوی نیازهای پناهندگان و کشورهای میزبان آنها باشد.»

گوترس ادامه داد: «پاسخ به بحران سوریه سخاوتمندانه بوده، اما حقیقت تلخ این است که این پاسخ ها دربرابر نیازها کافی نیست.»

اوج گیری درگیری ها در روزهای اخیر شرایط نامساعد فعلی را وخیم تر کرده است. با تغییر خطوط مقدم جنگ، مناطق جدیدی دارند تخلیه می شوند. مثلا افرادی که به تازگی وارد اردن شده اند از حملات در مناطق الرقه و حلب گریخته اند.

کمیساریای عالی سازمان ملل همچنین عمیقا نگران سلامت چند صد سوری است که وقتی آژانس های سازمان ملل و سازمان های مردم نهان بین المللی مجبور به ترک دفاتر و انبارهای خود در عراق شدند، در اردوگاه پناهندگان العبیدی در القائم، عراق گرفتار شده اند. کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می گوید شرکای بومی به مهیا کردن کمک ها و موارد مورد نیاز این افراد ادامه می دهند اما شرایط وخیم است.

بسیاری از پناهندگان تازه از راه رسیده می گویند برای آنها ترک سوریه آخرین راه حل بوده است. تعداد رو به افزایشی از این افراد که شامل بیش از نیمی از کسانی می شود که به لبنان آمده اند می گویند پیش از ترک کشور خود حداقل یک بار تغییر محل داده اند و از هر ده نفر، یک نفر بیش از سه بار محل اقامت خود را تغییر داده است. یک زن به کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفت او تقریبا 20 بار جا به جا شده تا بالاخره به لبنان گریخته است.

علاوه بر بدترشدن امنیت، پناهندگان جدید می گویند پیدا کردن کار هم دشوارتر شده است، قیمت غذا و سرپناه هم سر به فلک کشیده و کیفیت و میزان خدمات هم افت کرده است. به گفته پناهنده ای که تازه به اردن رسیده بهای یک بسته نان در روستانی در نزدیکی شهر ادلب 10 برابر بهای آن در همین زمان در سال پیش است.

تعداد رو به افزایشی از افرادی که به تازگی از سوریه فرار کرده اند – مثلا 15 درصد این افراد در اردن –از شرایط خاص پزشکی طولانی مدت مثل دیابت، بیمار ی های قلبی و سرطان رنج می برند، و از کشور خود فرار کرده اند چون دیگر نمی توانستند در وطنشان بطور مناسب درمان شوند.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و 150 آژانس و گروه دیگر به همراه دولت های کشورهای همسایه، به پناهندگان در زمینه پرداخت اجاره خانه، دسترسی به غذا، تحصیل و مراقبت پزشکی کمک می کنند و همچنین به آنها لوازم اولیه مثل چادر، تشک و زیر انداز اهدا می کنند.

فقط در سال گذشته 1.7 میلیون نفر پناهنده کمک غذایی دریافت کرده اند، 350،000 کودک در مدرسه ثبت نام شده اند، و بیش از 400،000 پناهنده در اردوگاه ها پناه داده شدند. از آغاز این بحران در سال 2011، کمیساریای عالی سازمان ملل سریع تر از هر زمانی در تاریخ خود پناهندگان را ثبت کرده است.

دانرها از سال 2012 از طریق برنامه های منطقه ای متوالی پاسخ به بجران بیش از 4.1 میلیارد دلار کمک کرده اند. با این حال، بیش از دو میلیارد دلار دیگر تا پایان امسال لازم است تا نیازهای ضروری پناهندگان رفع شود. ضروری تر از همه، بیش از 2.4 میلیون نفری هستند که انتظار می رود در هفته های آتی نیاز به کمک دارند تا برای زمستان آینده آماده شوند.