روز جهانی پناهنده در تهران 2019

روز جهانی پناهنده در تهران 2019

 

روز جهانی پناهنده در تهران

بیانگر چهلمین سال وضعیت پناهندگان افغانستانی

همزمان با افزایش بی جاشدگی ها در جهان

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، تهران دهم تیرماه 1398


در حالی که در سال 2018 میلادی بیش از 8/70 میلیون نفر جنگ، زجر و نابرابری را لمس کردند، جمهوری اسلامی ایران با میلیونها نفر در سراسر جهان در گرامیداشت روز جهانی پناهنده همصدا گردید.
این بالاترین آماری است که تاکنون توسط آژانس پناهندگان سازمان ملل گزارش شده است. رقم مزبور نشانگر آن است که در حالیکه 80 در صد پناهندگان در کشورهای همجوار خود زندگی می کنند، تعداد آنان نسبت به بیست سال قبل دو برابر شده است. گزارش اخیر نرخ سالانه کمیساریا حاکی از آن است که در هر دقیقه 25 نفر که نیمی از آنان کودکان می باشند، مجبور به فرار از خانه میشوند.
در میان بزرگترین کشورهای پناهنده پذیر جهان، جمهوری اسلامی ایران با پذیرش سخاوتمندانه نزدیک به یک میلیون پناهنده که عمدتاً افغانستانی می باشند، مقام ششم را داراست. ترکیه با پذیرش 7/3 میلیون پناهنده، بزرگترین و پس از آن پاکستان با 4/1 میلیون پناهنده در مقام دوم قرار دارد.
سال جاری معرف 40 سال سکونت پناهندگان افغان و 35 سال حضور کمیساریا در ایران است. هماهنگی با اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، منجر به بزرگداشت این روز در سراسر کشور گردید که در سطح بین المللی مصادف با بیستم ژوئن 2019 میلادی برابر با دهم تیر ماه 1398 بود. در این روز، برنامه های پناهنده محور پررنگی در سطح کشور از جمله مسابقات نقاشی، عکاسی، مسابقات بادبادک بازی، اجرای تئاترو نمایشگاه عکس برگزار گردید.
در تهران در روز دهم تیرماه  جمعی از مقامات رسمی دولتی از جمله جناب آقای دکتر عبدالرضا رحیمی فضلی، وزیر محترم کشور و سران نمایندگی های سیاسی، پرسنل آژانسهای مختلف سازمان ملل، سازمانهای غیر دولتی بین المللی و جمعی از پناهندگان، به منظور بزگداشت شهامت، استعداد و پشتکار میلیونها پناهنده، حضور بهم رساندند. آثار عکاسانی که در نمایشگاه عکس برگزار شده با بودجه کمیسیون اروپایی دوکو به مرحله فینال رسیده بودند، بازتابی بود از سلسلهء خدمات پیوستهء ارائه شده به پناهندگان توسط دولت ایران. آثار مزبور در رابطه با مسائل تحصیلی، بهداشتی و معیشتی بودند. پناهندگان جوان نیز مهارتهای گوناگون خود را از طریق انجام حرکات ورزشی و اجرای موسیقی به نمایش گذاشتند.


در خلال گفتگوی مشترک در کنفرانس مطبوعاتی با جناب آقای مهدی محمودی، مدیر کل امور اتباع  و مهاجرین خارجی، و آقای ایوو فریسن، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران، دولت ایران به پاس "تداوم در چهار دهه پذیرایی سخاوتمندانه از تقریباً یک میلیون پناهنده، در حالیکه شرایط کماکان در افغانستان بی ثبات می باشد" مورد تقدیر قرار گرفت.
آقای فریسن با خاطر نشان نمودن سخاوتمندی بلند مدت و تاریخی ایران در حمایت از پناهندگان در برابر چالشهای روزافزون، جامعه بین الملل را تشویق به افزایش حمایت از ایران نمود. وی اضافه کرد " در راستای توافق جهانی در خصوص پناهندگان، که تشریک مساعی بیشتری با کشورهای پناهنده پذیر را می طلبد، هرگز زمانی مهمتر از امروز برای حمایت از ایران وجود نداشته است".


پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران
جممهوری اسلامی ایران با ارائه خدمات گوناگون به نزدیک به یک میلیون پناهنده افغانستانی ثبت شده و تقریباً 30،000 پناهنده عراقی، در حال حاضر یکی از بزرگترین کشورهای میزبان پناهنده در جهان می باشد. 97 در صد از این پناهندگان در مناطق شهری و در کنار شهروندان ایرانی و 3 در صد باقی در 20 مهمانشهر  دولتی زندگی می کنند. علاوه بر پناهندگان افغانستانی ثبت شده، بر اساس تخمین دولت 5/1 تا 2 میلیون پناهندهء ثبت نشده فاقد مدرک در ایران زندگی می کنند.

کمیساریای پناهندگان سازمان ملل متحد ظرف 35 سال گذشته همواره حضوری پر رنگ و بی وقفه در ایران داشته و در سایه همکاری تنگاتنگ با همتای دولتی خود "اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور" همچنان مشغول ارائهء کمک و حمایت از پناهندگان افغانستانی و عراقی در سرتاسر جمهوری اسلامی ایران، می باشد.