• اندازه متن  | | |

درباره ما

تعداد بازدید : 23410  |  تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۴/۳۰

دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1950 تاسیس شد.

unhcr_Iranبا توجه به کنوانسیون 1951 در وضعیت پناهندگان و پروتکل 1967 آن، آژانس موظف به رهبری و هماهنگی اقدامات بین المللی برای حفاظت از پناهندگان و حل مشکلات پناهندگان در سراسر جهان. هدف اولیه آن است به منظور حفاظت از حقوق و رفاه پناهندگان. UNHCR دفتر خود در ایران در سال 1984 افتتاح شد و حضور خود را با هجوم گسترده پناهندگان عراقی پس از جنگ خلیج فارس در سال 1991 و آغاز جنبش توده بازگشت افغان ها به افغانستان در سال 1992 گسترش یافته است.

امروز UNHCR دارای نمایندگی خود را دفتر مرکزی در تهران، به علاوه سه دفتر فرعی در مشهد، کرمان و شیراز. همتای دولت UNHCR در اداره امور اتباع خارجی و مهاجرین خارجی (BAFIA) از وزارت کشور است.

علاوه بر این، UNHCR نیز با دیگر وزارتخانه ها و سازمان های دولتی همکاری و تعدادی از سازمان های غیر دولتی محلی و بین المللی به اطمینان حاصل شود که تمام پناهندگان ثبت نام شده آگاه هستند و دسترسی به حقوق خود را تحت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران. جمهوری اسلامی ایران همچنان به میزبان یکی از بزرگترین جمعیت پناهندگان طولانی از جهان است و تا به حال دو Caseloads پناهنده بزرگ، عراقی ها و افغان ها.

بیش از 97٪ از این Caseloads در مناطق شهری سکونت دارند و کمتر از 3٪ در شهرک زندگی می کنند. دولت ایران خدمات مربوط به آموزش، بهداشت و امرار معاش به پناهندگان با حداقل کمک مالی از جامعه بین المللی فراهم کرده است.

منبع :
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال