دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در مشهد (SOM) و دفتر عملیاتی در دوغارون ابتدا در سال ۱۹۹۲ برای تسهیل بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغان ثبت شده از ایران، تاسیس گردید .

حوزه مسئولیت مشهد در سه استان خراسان – خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی – با پایتخت هایشان بجنورد، مشهد، بیرجند، و همچنین استان گلستان مرکزِ گرگان گسترده است.

دفتر نمایندگی‌ مشهد دارای پروژه‌ها و برنامه‌های کمک رسانی در پنج منطقه شمال شرقی‌ ایران می‌باشد که این مناطق عبارتند است از :


مشهد – با معنی‌ لغوی لفظ به لفظ “مکان شهادت” – دومین شهر بزرگ ایران بعد از تهران می‌باشد. نژادهای اصلی در انجا تاجیک ها و هزاره ها هستند. اکثریت آنها مسلمان شیعه از هرات، بامیان، مزارشریف و کابل هستند .

اردوگاه تربت جام که در ۱۷۰ کیلومتری مشهد و ۸۰ کیلومتری دوغارون واقع شده است

بیرجند: در ۵۵۰ کیلومتری جنوب مشهد واقع شده است .

گلستان، گرگان و گنبد کاووس: در ۶۵۰ کیلومتری مشهد قرار دارد. اکثریت افغان ها که در این استان زندگی می کنند زابلی (شیعه)، بلوچ (سنی)، تاجیک و ترکمن (سنی) هستند .

مرز خروجی دوغارون، تنها نقطه مرزی بین ایران و افغانستان برای بازگشت پناهندگان می‌باشد، که در ۲۷۰ کیلومتری جنوب شرقی‌ مشهد واقع شده است .

استان خراسان دارای ۷۵۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان می‌باشد. کمیساریایپناهندگان مشهد در استانهای تحت پوشش خود دارای ۱۷۸۲۶۸ پناهنده می‌‌باشد.

 

(UNHCR)

شماره ۴۵ ، بلوار سجاد

مشهد

صندوق پستی: ۱۸۷۶۹۱۷۷۵

جمهوری اسلامی ایران

ساعات کار:یکشنبه تا پنجشنبه ۰۸:۰۰ تا ۱۶:۱۵

پست الکترونیک: [email protected]


تلفن : 13873762 (9851+)

فکس : 30173768 (9851+)

Sat: ۰۰۸۷۰ ۷۶۲ ۸۷۶ ۹۶۰


آدرس ما در نقشه گوگل